Knutsford Academy Staff List

To email a member of the team use the email ref below followed by @knutsfordacademy.org.uk

Please allow staff up to 2 working school days for a response to an email, staff are not expected to read and/or respond to emails sent outside of normal working hours, weekends and school holidays.

FirstName Surname Email Role
Ryan Acton RAN Head of Year 8/Teacher of PE
Katie Allen-Gyves KAS SENCO
Derrick Andrews DAS Teacher of Construction Studio
Lauren Appleton LAN Humanities Teacher
Caroline Atkinson CAN English Faculty/Literacy Co-ordinator
Paul Atkinson PAN Head of Humanities Faculty
Steve Atkinson SAN Network Manager
Randeep Bagri RBI Teacher of Computing
Vikki Bamping VBG Lower School Office
David Barber DBR Teacher of Maths
Gareth Barker GBR A&D Faculty
Josh  Bate JBE Teacher of Science
Paul Bates PBS Caretaker
Linda Begg LBG Languages Faculty
Samuel Bell SBL Languages
Clare Bond CBD Teacher of English
Janis Bradbury JBY Head of English Faculty
David Britton (DR) DBN Teacher of Science
Rebecca Brook RBK Teacher of English
Rebecca Cooper RCR Science Technician 
Maggie Cawthorn MCN Teacher of Science
Debbie Clark DCK Lower School Office
Veronica Cleaver VCR Science Technician Chemistry
David Cole DCE Head Year 9/Teacher of ICT
Sara Dawson SDN Teacher of English
Beth Fiddes BFS Teacher of English
David Foster DFR Teacher of History
Robert Foster RFR Assistant Head Year 11/English Teacher
Ray Fung RFG Head of SMSC
Michael Gee MGE Science Teacher
Tamsin Gilbert TGT A&D Faculty
Lara Griffiths LGS Teacher of Maths
Stacy Hancock SHK Performing Arts – Dance
May Hawkins MHS Head 6th Form Studio
David Hayhurst DHT Caretaker
Sue Heward SHD Office Manager
Emma Hilditch EHH Head of Year 11/Maths Teacher
Lyndsay Holland LHD Finance Officer
Jenny Horan-Collins JHC Business Teacher
Tom Horner THR Asst Head 8/PE Teacher
Tara Howard THO Teacher of Mathematics
Lucy Hughes LHS Head of PHSCE/Teacher of Social Science
Ian Hughes (Dr) IHU Head of Chemistry
Emily Hutchinson EHN Behaviour Support Manager
Rachael Ince RIE Teacher of PE
Cora Jackson CJN Teaching Assistant
Julie Jefferis JJS Biology Teacher
Lauren Jennings-Brown LJN Teacher of Languages
Ashleigh Jones AJO Student Support
Catherine Kenny CKY Science Technician
Karen Key KKY Deputy Headteacher (Curriculum)
Sarah Kirkham SKM Head of 6th Form (College)
Donna Knight DKT Receptionist – Bexton Road
Mike Knott MKT Humanities Faculty
Rosie Knowles (Kirkbride) RKS Head of Year 7/Head of RS/ Humanities Faculty
Vanessa Lally VLY Teacher of English
Georgia Lawrie GLE Languages Teacher
Chris Leigh CLH Assistant Headteacher (Ethos & Expectations) – Safeguarding Lead
Barbara Livesley BLY Language Assistant
Philip Lynn PLN Assistant Director of PE
Tom  Loughlin TLN Teacher of Performing Arts
Lily Maketansky LMY Teacher of Music
Lucy Mason LMN Head of Art & Design Faculty
Andrew Mason AMN Head of Year 10/11 Studio &Teacher of Science
Helen Mayne HME Head of Performing Arts Faculty
Trish McCallum PMM Teacher of Mathematics
Patrick McCormack PMC Teaching Assistant The Hub
Alison McGeehan AMC Head of Mathematics
Mandy McKay MMY Intervention Programme Manager
David Middleton DMN Head of Year 10/Teacher of PE
Heather Miller-McCready HMY Science Teacher
Julie Morgan JMN Student Office
Charlotte Moss CMS Humanities Social Sciences
Jane Murphy JMY Teaching Assistant
Zoe Neville ZNE Teaching Assistant
Kelly Newitt KNI Data Assessment – Exams Office
Rachel Newton Trainee – A&D
Phill Oakes POS Site Manager
Sara Ormerod SOR Finance Assistant
Molly  Page MPE Teacher of English
Christopher Parr CPR Assistant Headteacher (Curriculum)
Rachel Passey RPY Exams Officer
Nicola Phillips NPS Head of Finance & Governance
Jaydeen Pickford JPF Careers Manager
Alison Player APR Student Office
Nikola Powell NPL Teaching Assistant
Janette Proud JPD Teaching Assistant
Sophie Ramsey SRA Teaching Assistant
Emma Riley ERY Head of Biology
George Robinson GRN A&D Faculty
Janet Robinson JRN Human Resources Director
Mark Rodgers MRO Technician A&D Faculty
Fiona Routs FRS Teacher of Business Studies & Economics
Adam Rowe ARW Humanities History
Andy Royle ARE Caretaker
Amanda Royle AR0 Cleaning Supervisor
Lisa Scott LST Head of Dance/Performance Faculty
Paul Scott PST Humanities Faculty/Head of History
Amanda Shepherd ASD Teacher of Languages
Gaynor Speakman GSN Head of Languages Faculty
Abi Stoddart AST A&D Faculty
Clare Storrow CSW Student Support Manager
Tim Swan TSN Head of Science Faculty
Nicola Szkolar NSR Head of Food Technology A&D Faculty
Carole Taylor CTR Teacher of Mathematics
Alex Thatcher ATR Assistant Headteacher
Elyse Thomas ETH Teacher of A&D
Amanda Thorp ATP Admin Assistant
Caroline Tims CTM Teacher of Mathematics
Joe Trippett JTT Teacher of Mathematics
Lorna Toland (Woolford) LTD Teaching Assistant
Heidi Waite HWE Teaching Assistant
Ryan Walker RWR Head of Social Sciences Faculty
Nicola Walsh NWH Head of PE Faculty
Hazel Weigh-Williams HWH Assistant Head Teacher
Rebecca Wheatcroft RWT Maths Teacher
James Whittaker JWR Headteacher
Stephen Winnington SWN Driver/Caretaker
Ella Woodcock EWK Teacher of English
Mel Wright MWT Head of Physics
Kate  Yarwood KYD Teacher of English